Prava istorija naučne fantastike
The Real History of Science Fiction
, 2014., , 0 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Četvorodelni serijal BiBiSi-ja "Prava istorija naučne fantastike" okupio je, u prepoznatljivom, suverenom maniru ove kuće, pred kamerom plejadu svetskih filmadžija koji su obeležili ovaj žanr. Emisije, međutim, svoj fokus ne usmeravaju samo na film; kao predložak celuloidnom žanru, naime, poslužila je, kao i tolikih drugih puta, književnost, tako da u emisijama pratimo nastanak žanra u njegovim književnim korenima, kao što je Frankenštajn Meri Šeli, i Rat svetova H. Dž. Velsa.
Naracija esejističke gustine svaki film ili TV seriju povezuje sa trenutkom u kom su nastali, otkrivajući tako dublju prirodu stvaralačkog čina kao i skrivene poruke ovih dela. Tako se ovaj serijal ne iscrpljuje u jednostavnom hronološkom nizanju naslova koji su obeležili žanr; svaki film je kockica jednog velikog mozaika vremena i sveta, i svaki se u kontekstu serije pojavljuje da bi objasnio jedan od fenomena žanra, prelomljenog kroz prizmu svog, pa time i svakog, vremena.
Flaš Gordon svedočiće o proto fazi žanra kada je naučna fantastika doživljavana kao ratovanje sa vanzemaljcima, tu je naravno i Rat svetova i famozna obmana koju je tim tekstom, njegovom radio adaptacijom, izveo Orson Vels. Ali tu je i Dosije X sa temom o velikoj zaveri protiv čovečanstva, kao i, naravno, Odiseja 2001 u svemiru Artura Klarka i Stenlija Kjubrika koja je do sada omogućila najdublji filozofski upliv u pitanje čovekovog postojanja u svemiru, kao i njegov odnos sa mašinama koje sam stvara. Taj će odnos, znamo to dobro, do paroksizma dovesti Džems Kameron u Terminatoru.
Vrlo simptomatično izgleda i golica analitički um gledaoca kada u kontekstu ove materije vidi dokumentarni insert u kome Ronald Regan, predsednik SAD, sredinom 80-ih, dramatičnim glasom govori u kameru (reč je, inače, o bivšem glumcu) o opasnostima koje Americi prete od SSSR-a.
Poseban momenat predstavljaju pojave glumaca koji izgovaraju, posle tolikih godina, najslavnije replike svojih likova. Nećete zaboraviti ostarelog Rutgera Hauera dok u kameru (umesto u lice Harisona Forda) govori "Video sam stvari koje vi ljudi ne biste verovali"... iz kultnog Blejd ranera Ridlija Skota.