Čovek koji je živeo pozorište - Marin Carić
ČOVJEK KOJI JE ŽIVIO KAZALIŠTE - MARIN CARIĆ
, 2011., Hrvatska, 74 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
3.12. 2000. iznenada je preminuo redatelj Marin Carić. U povodu desete godišnjice njegove smrti Hrvatski centar ITI objavio je opsežnu monografiju o ovom iznimnom čoveku i vrsnom redatelju, a u produkciji Dramskog programa Hrvatske televizije snimljen je dokumentarni film o njemu pod nazivom "Čovek koji je živeo pozorištee". Danas, na godišnjicu smrti Marina Carića, film premijerno prikazujemo.
Pozorišni, televizijski i radijski redatelj Marin Carić (1947-2000) svojim je redateljskim, dramaturškim i pedagoškim radom, plodno i umetnički snažno, obeležio tri zadnje decenije prošlog veka. Prerana smrt prekinula je ovog vrsnog umetnika u stvaralačkom naponu u kojem su neke odrednice bile konstante: brižan odnos prema zavičajnome prostoru i našoj narodnoj i književnoj ostavštini, rad sa domaćim savremenim piscima kao i poticajni rad sa mladim redateljima te konačno i vrhunski rad sa glumcima koji su uvek bili centar njegova promišljanja pozorišta. Detinjstvo, Lude sedamdesete, Pozorišni arhipelag, Meštar od teatra, Lutke, Piscu u pohode, Glumac i njegov redatelj, Profesor, Odlazak iliti partenca - naslovi su poglavlja koja u ovom filmu opisuju Marinov život i rad i vode nas kroz priču o dobrom mirnom čoveku Marinu, čoveku koji je živio pozorište.
Uz izjave njegovih kolega, profesora, učenika, glumaca, redatelja i prijatelja pričom nas vodi sam Marin Carić kroz fonografski zapis razgovora što ga je za Treći program Hrvatskoga radija snimio Hrvoje Ivanković u ciklusu emisija "Portreti umetnika u drami".
Priča o Marinu započinje u njegovome rodnom Hvaru ispred najstarijeg pozorišta u Hrvatskoj, pa preko Šibenika stižemo do Zagreba i Akademije pa potom kroz arhipelag hrvatskih pozorišta.
Film prati njegov životni i umetnički put od odlaska iz Zagreba u Split gde je u HNK čitavu deceniju provodio repertoarnu politiku koja je uključivala klasična dela od Shakespearea do Krleže. No jednako je tako sustavno promišljao dramske i lirske oblike hvarskoga repertoara. Osim spomenutih gradova snažan je pečat ostavio u Dubrovniku i Osijeku.
Uz bogat slikovni materijal u film su uvršteni i ulomci iz njegovih pozorišnih, televizijskih i radijskih dela, kao i isečci iz informativnih, obrazovnih i dokumentarnih emisija Hrvatske televizije u kojima Marin Carić govori o temama koje su važne za pozorišnu umetnost.
O Marinu Cariću u filmu govore njegovi prijatelji, saradnici, učitelji i učenici:
Milan Lakoš, Tonko Maroević, Boško Violić, Niko Pavlović, Dubravka Crnojević Carić, Dubravka Ostojić, Mate Matišić, Hrvoje Ivanković, Doris Šarić Kukuljica, Damir Lončar i Mario Kovač.Glazbu za film i pjesmu na odjavnoj špici skladao je i izvodi Mate Matišić.