Glasnici vetra
WINDTALKERS
, 2002., SAD, 134 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Prema scenariju Dž. Batira i Dž. Rajsa Vu je realizovao uistinu spektakularan ratni film čiji se zaplet temelji na stvarnim događajima iz Drugog svetskog rata. Film je naišao je na različite ocene - deo kritičara pohvalio je dinamiku zbivanja i vizualnu stranu filma, dok je drugi deo zamerio Vuu na suviše kalkulantskom pristupu bez značajnijih režijskih poteza.
Drugi svetski rat na tihookeanskom ratištu. Pripadnik američkih marinaca poručnik Džo Enders (N. Kejdž) oporavlja se od poslednjeg zadatka u kom je na Solomonskim ostrvima stradao njegov vod. Okrivljujući sebe za smrt suboraca, Enders uprkos oštećenom sluhu želi natrag u borbu u čemu mu pomogne medicinska sestra Rita (F. O'Konor). Istovremeno američka vojska priprema Indijance iz plemena Navaho kako bi svojim materinjim jezikom služili u vezističkim trupama, jer Japanci ne mogu da dešifriraju poruke poslane na njihovom jeziku. Tako su regrutovani Ben Jazi (A. Bič) iz Ute i njegov prijatelj Čarli (R. Vili). Vrativši se na ratište, poručnik Enders dobije zadatak da štiti Jazija i kolege...
Uspeh ratnog spektakla "Spašavanje vojnika Rajana" oskarovca Stivena Spilberga potaknuo je holivudske producente na oživljavanje snimanja ratnih filmova. Jedan je od tih projekata i ova ratna drama koju je uz astronomski budžet od 115 miliona dolara režirao Kinez Džon Vu, najuspešniji hongkonški reditelj koji je karijeru nastavio u SAD-u. Kao ulaznica u Holivud Vuu je poslužio odličan prijem njegovih hitova snimljenih u domovini "The Killer" i "Bloodshed of Two Heroes", da bi tokom devedesetih zaredao sa američkim uspesima poput filmova "Slomljena strela", "Čovek bez lica" i "Nemoguća misija 2". Dve godine nakon nastavka špijunskih dogodovština Toma Kruza, Vu se predstavio sa "Glasnicima vetra" koji su ga uz status komercijalno isplativog reditelja trebalo da približe nekoj od strukovnih nagrada. Oskarima pre svega. Sa tolikim proračunom Vuov je film bio jedan od najskupljih naslova američke letnje sezone 2002., a računalo se i na pojačano zanimanje publike za ratnu tematiku i patriotizmom nadahnute filmove nakon terorističkih napada 11. septembra 2001.
Većina kritičara je istakla odličnu interakciju centralnog glumačkog para. To su oskarovac N. Kejdž (Napuštajući Las Vegas, Adaptacija) koji je glumio i u Vuovom hitu "Čovek bez lica" i manje poznati A. Bič (Asovi sa Aljaske, The Last Stop) koji se ovde sjajno snašao u ulozi američkog Indijanca Jazija. U ostalim su ulogama još jedan Vuov miljenik C. Slejter (Slomljena strela, Prava romansa), Šveđanin P. Stormer (Ples u tami, Fargo), njegov britanski kolega Dž. Ajzak (Patriota, Pad crnog jastreba), te F. O'Konor (Madam Bovari, Veštačka inteligencija) u jedinoj većoj ženskoj ulozi u filmu. Muziku je za film komponovao oskarovac Džejms Horner (Titanik), dok je za fotografiju (film je uglavnom realizovan na havajskim lokacijama) zaslužan Vuoov saradnik Džefri L. Kimbal (Nemoguća misija 2).