Memoari jedne gejše
Memoirs of a Geisha
, 2005., SAD, 145 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Za današnje vreme konzervativna, etički upitna priča koja glorifikuje život sofisticiranih zabavljačica sadržavajući elemente ropstva i prisilne prostitucije, u režiji R. Maršala ("Čikago") dočarana je u stilu ušminkane slikovnice.
No, cjelina ipak nije samo eskapistička romantična zabava, već zanimljivo ostvarenje koje uspješno prenosi najdramatičnije elemente knjige.
Čijo (S. Ogo) i njena sestra, ćerke siromašnog ribara, prodane su u grad kad im se majka razbolela. Čim su stigle, razdvojene su. Čijo je pripala ženi koju svi oslovljavaju s Majko (K. Momori). Postala je stanarka i sluškinja u kući u kojoj su se odgajale gejše. Kad se videlo da će od lepuškaste devojčice izrasti lepa devojka, počela je njena obuka. Učiteljica joj je postala slavna gejša, blage i dobre naravi, Mameha (M. Jo), koja ju je nesebično učila svemu što je i sama znala. Uskoro, Čijoko je dobila ime Sajuri (Z. Žang) i postala je gejša za koju su rekli da će sigurno postati legenda...
Film je snimljen prema romanu američkog pisca A. Goldena, koji je, između ostalog, studirao japansku istoriju i umetnost, te nekoliko godina radio u Tokiju. Roman "Memoari jedne gejše" pisao je deset godina i za to vreme ga je tri puta kompletno preradio, menjajući perspektivu. Naposletku se odlučio za pripovedanje u prvom licu, iz perspektive glavne junakinje Sajuri, a naracija u prvom licu zadržana je i u filmu. Skupljajući građu za roman, razgovarao je s mnogim gejšama, a najviše s M. Ivasaki, koja ga je kasnije tužila zbog kršenja poverenja, jer se gejše zaklinju da neće odavati identitet svojih klijenata. Roman je objavljen 1997. godine, dve godine bio je prvi na top-listi bestselera "New York Times"-a, preveden je na 32 jezika i objavljen u 4 miliona primeraka.
Film je fascinantna rekonstrukcija predratnog Japana i života gejša, u režiji R. Maršala ("Čikago", "Pirati s Kariba 4"). Raskošno je snimljen i zasluženo je osvojio "Oskare" za scenografiju, kostime i kameru.