Coci
TSOTSI
, 2005., Velika Britanija, Južna Afrika, 94 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
U konkurenciji favorizovanih filmova iz Palestine (Raj sada), Nemačke (Sofi Šol - Poslednji dani) i Francuske (Joyeux Noël), na dodeli Oskara 2006. u kategoriji najboljeg filma izvan engleskog govornog područja neočekivano je trijumfovala južnoafrička kriminalistička drama "Coci". Atmosferična priča o okajanju u svetu kriminala mnoge je podsetila na brazilski film "Božji grad". Zaista, oba filma povezuje univerzalno razumljiv siže kontekstualizovan lokalnim društvenim prilikama te je "Coci" dosad najplastičniji filmski prikaz južnoafričke stvarnosti nakon ukidanja aparthejda.
Mladić Dejvid zvan Coci (P. Švenejage) hladnokrvni je kriminalac koji sa svojom bandom luta ulicama Johanesburga pljačkajući slučajne prolaznike. Ne preza ni od ubistva, pa pri krađi novčanika ubije putnika u podzemnoj železnici. Coci izazove čuđenje i kod svog prijatelja Bostona (M. Magano) koga nakon jedne upadice brutalno pretuče.
Coci krene sam u pljačku, upuca dobrostojeću Pumlu (N. Mpumlvana) ispred kuće i uzme joj automobil. Beži sa mesta zločina, ali čuje plač bebe na zadnjem sedištu automobila. Ne zna šta da učini sa detetom, pa ga Coci odvede svojoj kući i natera mladu susedu Miriam (T. Feto) da mu pomogne oko bebe. Istovremeno Pumla pomaže policiji oko utvrđivanja počiniteljevog identiteta.
Film je nastao kao adaptacija istoimenog romana Atola Fugarda, višestruko nominovanog za nagradu Toni (Lekcije iz Aloes, Gospodin Harold... i momci). Uz dominirajuće tamne tonove u fotografiji te zvuk i ritam kvaita, "Coci" nije samo vrhunski ispričana drama o jednom (ne)uspešnom preobraženju, nego i jedinstveni vizuelno-muzički doživljaj. Ipak, posebno treba istaći glavnog glumca. To je debitant P. Švenejage (Više od igre) koji upravo maestralno tumači mladića. U ostalim su ulogama takođe debitantkinja T. Feto (Zapali se), zatim K. Nkosi (Jerusalema), M. Magano (Hotel Ruanda) te N. Mpumlvana (Crvena prašinat). Osim Oskara, film je nagrađen na festivalima u Edinburgu, Torontu i Bangkoku, a nominovan je za Zlatni globus i BAFTA-u. Reditelj Gevin Hud u međuvremenu je nastavio karijeru u SAD-u.
608