nedelja, 22.09.2024 06:06
Nacistička polja smrti
Mart 1945: za Nemce, rat je već odavno izgubljen.
U oktobru 2021, još jednom krećemo u kopanje po idiličnoj šumi Arnsberg. 77 godina nakon užasnog događaja, ekipa arheologa pokušava da povrati dostojanstvo onima koji su tu ubijeni - nalazeći i sahranjujući poslednjih sedam žrtava. Tek tada saznaju da federalni autoput prolazi preko mesta na kom su ih ubice zakopale. Verovatno nikada neće biti nađeni.
To je samo uvod u ovu rekonstrukciju ratnog zločina koji baca mračnu senku na posleratnu eru: ubice nisu privedene pravdi još decenijama kasnije, lake kazne i oslobađanja su bile skandalozne, a sećanje na događaje između 17. i 20. marta 1945. uzdrmali su posleratnu Nemačku u pokušaju da rat ostavi iza sebe.
Ovaj dokumentarac prati šta se dogodilo u toj šumi u to vreme, rekonstruiše tok događaja uz pomoć inscenacija i istorijskih snimaka, dozvoljava savremenim svedocima da prvi put javno progovore i istražuje razloge zbog kojih je ubistvo 208 muškaraca, žena i dece prošlo nekažnjeno.
Žrtve su svakako bile najsiromašnije među siromašnima: prisilni radnici iz već bombardovanih fabrika na zapadu koji više nikom nisu bili potrebni. Oni su bili smetnja. I njih je, prema rečniku nacista, čekalo desetkovanje. Pod okriljem noći, na tri različita mesta u šumi. Ljudi su terani da sami sebi kopaju grobove.
Nakon invazije Amerikanaca, leševi su brzo otkriveni. Okupacione sile su terale lokalne Nemce da iskopaju mrtve i održe dostojnu sahranu.
Istražitelj za ratne zločine piše izveštaj. A onda čitav slučaj prekriva trava. Suđenje se odigrava tek 12 godina kasnije. Završava se laganim zatvorskim kaznama. Većina optuženih je oslobođena krivice.
Kako se ispostavilo, priča o masakru u šumi Arnsberg nije samo priča o ugnjetavanju. To je priča i o umešanosti američkih oslobodilaca u zločinima nacista. Specijalna jedinica Vafen SS-a bila je odgovorna za masakr, koji je, između ostalog, podrazumevao upotrebu raketa V2. Njihovo znanje i stručnost su očito za američke stratege b