Film Branka Ivande "Lea i Darija" emitiramo dan uoči Međunarodnog dana sećanja na holokaust i sprečavanja zločina protiv čovečnosti. Na taj se datum prisećamo svih žrtava nacističkih režima tokom Drugog svetskog rata. Kao datum izabran je 27. januara - na taj je dan Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Aušvitc. Tog se datuma ovaj Dan sjećanja obeležava i u RH.
Film "Lea i Darija" redatelja Branka Ivande posvećen je velikim međuratnim pozorišnim dečjim zvezdama Lei Deutsch i Dariji Gasteiger, koje su zvali zagrebačke Širli Temple. Za Leu je napisan i mjuzikl "Čudo od deteta", a devojčice su kao najbolje prijateljice i vrhunske step-plesačice nastupale u brojnim operetama i mjuziklima. Lea je stradala u transportu za koncentracijski logor Aušvic, a Dariji se nakon dolaska partizana izgubio svaki trag.
U ritmu step plesnih koraka započinje igrani film "Lea i Darija". To je drama sa elementima mjuzikla. Radnja filma započinje 30-ih godina XX. veka u glumačkoj dečjoj pozorišnoj družini "Dečje carstvo" u kojem briljiraju zvezde Lea Deutch, Židovka, i Darija Gasteiger, folksdojčerica. Devojčice se ne obaziru na predrasude, odmah postaju najbolje prijateljice. "Hrvatske Širli Temple", tako ih opisuje evropske i domaće novine. Svaki slobodni trenutak provode u kinu gledajući svoje uzore Freda Astairea i Ginger Rogers. Upornom vežbom i iznimnim talentom ostvaruju gotovo nemoguće, počinju nastupati u profesionalnim predstavama u velikom pozorištu. Za njih se pišu mjuzikli. Mračna vremena koja nadolaze nagoveštavaju rivalstvo između njihovih porodica. No, devojčice ne mare za predrasude. Zajedničkim radom sa veseljem i radošću sigurno koračaju putem slave. Popularnost i senzacionalan uspeh dovodi u Zagreb snimatelje pariškog Pathea i Berlinske filmske kuće UFA. No, počinje rat. Progoni Židova prekinut će ovo dramatično prijateljstvo rođeno kroz zabavu i ples...
"Lea i Darija" nije film ni o holokaustu ni o drami folksdojčera. To je savremena priča, a tako je i režirana. To je film o radosti u kreativnosti i čistoći neokaljanog prijateljstva srodnih duša. No, kako to biva, čistoća i radost bivaju zaprljane pragmatičnošću i okrutnošću.
U filmu je više od dvadeset plesno-muzičkih tačaka profesionalno koreografiranih. Za potrebe filma rekonstruirane su izgubljene partiture dečjeg mjuzikla pisanoga za Leu "Čudo od deteta". Tako su po prvi puta nakon II. svetskog rata izvedene glavne tačke. Ujedno, uvršteni su i delovi iz poznatih opereta poput "Ivice i Marice". Film prati protagoniste pozorišnog - plesnog predratnog i ratnog života Zagreba. Mnoge glasovite istorijske osobe pojavljuju se u filmu, poput poznatih glumica, opernih pevača, kompozitora i pisaca.
Film je u kinodistribuciji u Slovačkoj, Češkoj i Poljskoj, a otkupljen je za TV prikazivanje u Južnoj Koreji. Prikazan je na više od 40 i pozvan na još dvadesetak revijalnih festivala židovskog filma u svetu, od Australije preko Evrope i Sjedinjenih Američkih Država do Južne Amerike. Dobitnik je 10 međunarodnih nagrada, među ostalim: 3 nagrade na međunarodnom TV festivalu u Budvi (najbolja glavna uloga -Klara Naka, najbolja fotografija - Mirko Pivčević te najbolji scenarij Drago Kekanović i Branko Ivanda), zatim nagrada za najbolji strani dugometražni igrani film na međunarodnom festivalu u Houstonu, kao i posebne nagrade žirija u Francuskoj i Izraelu, 3 Zlatne Arene u Puli. Uvršten je u edukativni program najpoznatijeg svetskog muzeja o holokaustu - Yad Vashem u Jeruzalemu - Izrael, zatim u program kinoteke Sderot (Izrael), nekoliko nacionalnih knjižnica (program holokausta) u SAD-u i Velikoj Britaniji...
To je prvi hrvatski film prikazan u Lincoln centru i jedini na međunarodnom festivalu u Severnoj Koreji.Lea i Darija je jedini hrvatski film čija je premijera bila u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, 29.1.2012.Skladatelj Alfi Kabiljo je dobio Porina za originalnu muziku za film.