Dvoboj na suncu
DUEL IN THE SUN
, 1946., SAD, 129 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Film je nominiran za Oskara u kategorijama najbolje glavne glumice (J. Jones) i sporedne glumice (L. Gish) i neverovatno je da nije nominiran za fotografiju. Snimala su ga čak tri snimatelja: Lee Garmes, Hal Rosson i Ray Rennahan, a iako je kao redatelj potpisan King Vidor, veliko ime nemoga filma, uz njega su na režiji radila još petorica redatelja: Josef von Sternberg, William Dieterle, William Cameron Menzies, Otto Brower, Sidney Franklin.
Pearl Čavez (J. Jones) lepa je devojka bez roditelja koja nosi etiketu "loše devojke" predodređene za lošu sudbinu. Njezin otac (H. Marshall) ubio je njezinu majku zbog nevere, a prije smaknuća savetovao je kćerki da ne pođe njihovim stopama nego da postane prava dama i poštena devojka. Zato ju je uputio na ranč svoje stare prijateljice Laurabel (L. Gish) koja je primi kao vlastitu kćerku, no njezin čangrizavi suprug, senator Džakson MakKanles (L. Barrymore), nije oduševljen što će sa njima živeti "sumnjiva" cura. MakKanlesovi imaju dvojicu sinova: dobrog sina, advokata Džesija (J. Cotten), i razmaženog i bahatog mlađeg Levta (G. Peck). Obojici se Pearl sviđa. Ona se pokušava odupreti Levtu, jednako kao što se pokušava odupreti lošoj strani svoje prirode, ali ne uspeva. Džesi odlazi i više je ne može zaštititi...
Uloga Pearl originalno je pisana za glumicu Teresu Wright, suprugu Nivena Buscha, pisca prema čijem je romanu napisan scenarij za film "Dvoboj na suncu", no sprečila ju je trudnoća. Na njezino je mesto došla J. Jones, buduća supruga producenta filma Davida O. Selznicka, koja je tako odbacila svoj nevini imidž koji je stekla kao Bernardica u glasovitom filmu "Bernadettina pjesma" za koji je dobila i Oskara.
David O. Selznick je želeo kroz "Dvoboj na suncu" dobiti ekvivalent svom epskom delu o Građanskom ratu "Zameo ih vetar". Nastao je u mnogočemu fascinantan film, prekrasno snimljen, sa nesvakidašnjom ljubavnom pričom i erotskom napetošću, zbog čega je bio na meti cenzora. Poznat je i po tome što ga je kritika prozvala Lust in the Dust (Žudnja u prašini). Bio je to najskuplji film snimljen do tada (stajao je više od 5 miliona dolara), a u ono doba izazvao je mnoge kontroverze zbog trash-erotizma i melodramatski naglašena amorala.