Duhovni velikani: Fra Andrija Kačić Miošić
Fra Andrija Kačić Miošić
, 2004., Hrvatska, 55 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Film prati život i delo duhovnoga velikana, hrvatskoga književnika iz XVIII. veka, fra Andrije Kačića Miošića. Fra Andrija rođen u Bristu, selu makarskog primorja, kršten je kao Ante 17.4.1704. godine, a umro je u Zaostrogu 14.12.1760. gde je i pokopan u samostanskoj crkvi Sv. Marije.
Školovanje je počeo kao dvanaestogodišnji dečak u zaostroškom samostanu. Više školovanje nastavlja u razdoblju između 1721. i 1727. godine najverovatnije u Osijeku. Nakon završenih viših škola, studija filozofije i teologije prima sveštenički red 22. maja 1728. u Šibeniku. Posvećuje se učiteljskom zvanju. Najprije na filozofskoj školi u zaostroškom samostanu predaje filozofiju i moralku, a zatim deset godina predaje na generalnom teološkom učilištu 1. reda u Šibeniku. Godine 1745. odlazi u Sumartin na Brač i tamo ostaje pet godina. U Sumartinu podučava samostanske đake te u vreme dvogodišnjeg starešinstva (1747-1749) počinje gradnju samostana.
Poslednjih deset godina života provodi u Zaostrogu, baveći se najviše pisanjem i uređivanjem svojih dela. Tu priređuje svoje prvo delo, Elementa peripathetica, i objavljuje ga u Veneciji 1752.
Za života dvaput izdaje "Razgovor ugodni naroda slovinskoga", 1756. i 1759. godine. U poslednjoj godini života štampao je delo "Korabljica" Pisma svetoga.
Fra Andrija umro je u 56. godini. Naime, kad je sa siromašnim seljacima išao prositi žito, oluja je zahvatila lađu i prevrnula je. Neki su se utopili, a fra Andrija je obolio od upale pluća i uskoro umro kao žrtva kršćanske ljubavi.
Kačićev "Razgovor ugodni" je najčitanija knjiga u hrvatskom narodu poslije Biblije. U njoj je opevao i prikazao istoriju ne samo hrvatskoga naroda, nego i suseda. Glavni mu je motivvera u Boga i borba za oslobođenje od Osmanlija. Narod je knjigu tako prihvatio da ju je jednostavno nazvao "Pismarica". Izašla je u preko 70 izdanja. Kačić je začetnik novog narodnog pravca u hrvatskoj književnosti i jedan od tvoraca hrvatskog književnog jezika.