Prisila na brak
The Proposal
, 2009., SAD, 108 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Poznata izreka "lepota je u oku promatrača" najbolje ocrtava ono što gledatelj može očekivati od "Prisile na brak", romantične komedije sastavljene po svim klišejima žanra bez ijednog originalnog ili barem retko korištenog sastojka, koja ipak ima svojih aduta.
Margaret (Sandra Bullock) je žena-zmaj, u izdavačkoj kući gde radi kao šefica znana pod nadimkom Veštica. Andrev (Ryan Reynolds) je njezin pomoćnik koji trpi tiraniju strpljivo čekajući svoju priliku za napredovanje, koja se ukaže kad Kanađanki Margaret zbog nepoštivanja pravila bude uskraćena viza. Jedini način da ostane u Sjedinjenim Državama je udaja, pa Andrev nenadano postaje mladoženja. Dakako, reč je o uzajamnoj uceni koja obema stranama može doneti koristi, no i mnoštvo problema dokaže li se da je reč o prevari, u što sumnja agent imigracijskog ureda. Kako bi se upoznao, novopečeni će par otići na porodično okupljanje Andrejove porodice u gradić Sitka na Aljasci.
I dok nabrijani ritam početka filma nije ostavljao gledateljima vremena da uoče slabosti, pad ritma, do kojeg dolazi kad se radnja prebaci na Aljasku, učinio ih je prilično vidljivima. Nakon toga uspeh filma ovisi isključivo o tome koliko glavni glumci uspeu „zavesti“ publiku, odnosno o njihovoj karizmi.
Sandra Bullock šarmantna je glumica i lepa žena („Teško da bismo je mogli nazvati devojkom“, komentirat će njezin izgled Andrevova baka) spremna našaliti se sa najvećim strahom glumica njezine dobi, strahom od godina. Sandra Bullock je, čini se, prilično uživala u svojoj ulozi svojevrsne Zlice od Opaka, pri čemu nije preterala sa karikiranjem, dok je u sceni isprobavanja bakine venčanice uverljivo dočarala pad sviju maski.
Premda je već dugo na velikom ekranu Ryan Reynolds tek u zadnje vreme zrači zvezdanim sjajem holivudske prve lige. To je potvrdio i ovom ulogom u kojoj je, kao i njegova partnerica, uspeo izvući maksimum iz slabašnog materijala koji je imao na raspolaganju. Njegov Andrev nije igračka (toy-boy) u rukama moćne žene kako se isprva čini, nego muškarac spreman pratiti svoje snove.
Veći broj karakternih glumaca u sporednim ulogama nije imao mnogo prilika pokazati svoju darovitost znanu iz nekih drugih projekata, dok je nastup Oscara Nuneza u četirima ulogama (konobara, stripera, prodavača i matičara) Amerikancima verojatno smešan, no ostatku sveta mogao bi biti prilično iritantan.
Režija Anne Fletcher („Zauvek deveruša, nikad nevesta“) je poput scenarija – nemaštovita i staromodna (u negativnom značenju te reči) te je naglasila slabosti predloška. U konačnici „Prisila na brak“ nije jako slab film, no šteta je da karizma protagonista i hemija među glavnim glumcima nije iskorištena u nekom boljem projektu.
Goran Ivanišević