Plačljiva igra
THE CRYING GAME
, 1992., Velika Britanija, Japan, 112 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Od šest nominacija za Oskara film "Plačljiva igra" je nagrađen u kategoriji najuspelijeg izvornog scenarija, te ovenčan Evropskom filmskom nagradom. To je jedan od najboljih i najzanimljivijih filmova u karijeri uglednog irskog filmaša Neila Jordana (Vučja družina, Mona Lisa, Mi nismo anđeli, Interviev sa vampirom, Majkl Kolins, U snovima, Kraj ljubavne priče, Neustrašiva), majstora u profiliranju karakterno i psihološki kompleksnih protagonista, te u analizi rubnih i kontraverznih aspekata njihovih ličnosti...
Nakon što u jednom zabavnom parku u severnoj Irskoj zarobe tamnoputog britanskog vojnika Džodija (F. Whitaker), grupa pripadnika Irske republikanske armije IRA-e predvođena Fergusom (S. Rea) zarobljenika zatvori u staroj kući u šumi. Kad shvate da im je zatvorenik svima video lica, Fergus i njegova grupa, među kojima su Džud (M. Richardson) i Magvir (A. Dunbar), zaključe da Džodija moraju ubiti. Dok čuva zarobljenog vojnika, Fergus se kroz duge razgovore počne zbližavati sa njim, da bi mu Džodi na kraju pokazao fotografiju svoje devojke, privlačne tamnopute Londončanke Dil (J. Davidson).
Džodi pokuša pobeći svom egzekutoru Fergusu, ne znajući da ga je on hteo pustiti. Međutim, Džodi smrtno strada pod točkovima vojnog kamiona, iz kojeg iskoče vojnici koji krenu u obračun sa Fergusovom grupom. Verujući da je jedini preživeo, Fergus se uputi u London, odlučan potražiti Dil. A ona je frizerka u skromnom salonu, koja često zalazi u slikoviti bar simpatičnog vlasnika Kola (J. Broadbent). Fergus se zaposli kao građevinski radnik i ubrzo upozna Dil, kojoj se predstavi kao Džoni i u koju se zaljubi na prvi pogled. Ne zna da su mu za petama Džud i Magvire, koji su također preživeli napad, ali i da Dil krije veliku tajnu...
Neil Jordan je ideju za film imao već desetak godina ranije, no realizacija se zakomplicirala i scenarij je celu deceniju ostao ležati u njegovoj ladici. Na kraju su se za intrigantnu priču zainteresirali Jordanovi prijatelji, producent Stephen Wooley i glumac Stephen Rea (Vučja družina, Angie, Pret-a-Porter, O za Osvetu), te je projekt napokon krenuo u realizaciju. A kad je konačno dočekao premijeru, publika je ostala zaprepaštena, a delom i skandalizirana središnjim obratom koji se izuzetno efektno poigrava očekivanjima i predrasudama gledatelja. Zbog tog je preokreta film je smesta stekao kultni status i pridev kontroverzan, a iznimno atmosferična, psihološka i provokativna priča o bezuslovnoj ljubavi i nepoznatim putevima ljudskog srca izrazito je polarizirala publiku.
U glavnoj ulozi je S. Rea, redateljev čest saradnik, a njegovi su partneri F. Whitaker (Boja novca, Vod smrti, Bird, Dim, Put samuraja, Telefonska govornica, Poslednji škotski kralj, TV serije Sever i jug, Cagney i Lacey), M. Richardson (Carstvo sunca, Sredite Cartera, Sati, Fantom u operi, Harry Potter i Plameni pehar, serija Crna guja), J. Davidson (Zvezdana vrata), koji se zbog preterane medijske pažnje uzrokovane ovim filmom ubrzo povukao iz sveta glume.
U sporednoj ulozi je oskarovac J. Broadbent (Dnevnik Bridget Jones, Indiana Jones i Kraljevstvo kristalne lubanje, serija Mućke), muziku potpisuje Ann Dudley (Potez lovca, Skidajte se do kraja), a fotografiju Ian Wilson (Emma, San letnje noći). Naslovnu pesmu u filmu peva nekad popularni Boy George.