utorak, 15.04.2025 20:15
Grafiti, dokumentarna serija (2/5)
Druga epizoda otkriva odnos građana i zakona prema crtanju na ulici. Iako je crtanje po tuđem vlasništvu kazneno djelo, često smo spremni prijeći preko te činjenice, ako je crtež... lijep. Ako nije, onda nastaje problem. U Berlinu, problem je čak i ako vas policija vidi kako nosite sprej u ruci, jer tada ste potencijalni kriminalac. Na festivalima grafita može se crtati bez straha od počinjenja kaznenog djela. U selu Legrad kraj Koprivnice održava se festival na kojem sudjeluje i baka koja, osim što peče pite, voli i grafite.
Street artist Yo.Pecador drži nam radionicu o izradi najčešće vrste street arta - paste-upa. Pod okriljem noći, nimalo sumnjivi, postavljamo svoje radove na jednu od obližnjih zgrada, dok nas znatiželjni prolaznici promatraju. Mane Mei usred bijelog dana demonstrira kako grafite crta dugogodišnji majstor, dok prolaznici većinom pozitivno komentiraju njegov rad. Na našu sreću, nitko od brojnih svjedoka ovih naših akcija nije smatrao potrebnim zvati policiju.
U Berlinu nas specijalizirani grafiti odvjetnik uvodi u problematiku pretjeranog crtanja grafita i pretjerane policijske represije nad crtačima. Tamošnja policija crtanje grafita istražuje po kaznenom zakonu jednako kao da je riječ o ubojstvu. Oformljena je posebna jedinica specijalizirana za grafite i troše se ogromni resursi za hvatanje počinitelja. U isto vrijeme, u Berlinu se nikada više nije crtalo nego danas. Što vidimo iz prve ruke kada naš sugovornik grafiter Esak sa svojom ekipom ispred naših kamera počne crtati pročelje stambene zgrade. Naravno, u roku pet minuta došla je policija.
Na festivalima grafita upoznajemo Marka Boku, organizatora festivala "Graffiti na gradele" koji nam pobliže objašnjava strukturu festivala i njihove ciljeve. U Puli, na zidu Društvenog centra Karlo Rojc, usred slikanja murala upoznajemo Vedrana Štimca. Boris Bare, poznati zagrebački likovni umjetnik, na krovu svojeg kamioneta otkriva nam kako izgleda profesionalni život muralista. Naposljetku, posjećujemo "Graffiti ranch Legrad" u Legradu kraj Koprivnice u organizaciji Gordana Cvetnića, lokalnog zaljubljenika u grafite. U opuštenoj atmosferi sela deseci domaćih i stranih grafitera, muralista i drugih likovnih umjetnika slikaju i crtaju po starim štagljevima. Glavnu logističku potporu festival ima u baki koja ga snabdijeva pitama.
Kroz sva ova putovanja, razgovore, radionice i istraživanja vodi nas voditelj Luka Tokić koji je, kao i većina nas, samo građanin koji želi saznati zašto bi netko htio crtati po ulicama gradova.