subota, 02.11.2024 08:00
Jimmy u misiji spašavanja pčela, dokumentarna serija (1/2) (R)
Jimmy's Big Bee Rescue
Pčele su proglašene najvažnijom vrstom na Zemlji. Oprašuju usjeve kojima se hranimo, ali izumiru velikom brzinom. Populacija 46% vrsta pčela osjetno je pala u proteklih deset godina.
Kad je riječ o pčelama, većina ljudi pomisli na medarice. Ali 250 vrsta pčela živi samo u Velikoj Britaniji, a više od 20.000 diljem svijeta. O medaricama se brinu pčelari, ali ostale su divlje pčele koje se hrane peludom i nektarom. Nažalost, u razdoblju od Drugog svjetskog rata do danas, Britanija je izgubila 98% livada s poljskim cvijećem.
Trećina svjetske proizvodnje hrane ovisi o pčelama i drugim oprašivačima. Bez njih ne bismo imali većinu svježeg voća i povrća - ali ni umak za pizzu, gorčicu, zapečeni grah, čokoladu...
Poljoprivrednik i entomolog Jimmy Doherty želi dokazati da zajedničkim radom možemo spasiti korisne kukce. Ali prepreke su goleme. U svjetskoj poljoprivredi dominira načelo sadnje jednog usjeva na golemom području. Monokultura i primjena pesticida najveći su krivci za izumiranje pčela i drugih oprašivača. Osim toga, u privatnim vrtovima i gradskim parkovima prevladava kratko pokošena trava.
U sklopu jednogodišnjeg projekta, Jimmy se suočio s krizom i pozvao poljoprivrednike, općinske vlasti i stanovnike jednoga grada da mu se pridruže u borbi za spas pčela. Nakon akcije brojenja jedinki, odlučio je poduzeti nešto kako bi pokušao udvostručiti njihovu populaciju.
---------
Jimmy će najprije istražiti glavne uzroke izumiranja pčela. Gubitak staništa na prvom je mjestu. Bez cvjetnica pčele jednostavno ne mogu preživjeti. Tijekom desetljeća livade pune poljskog cvijeća zamijenjene su monokulturama, a oprašivači traže raznovrsnu hranu. Kad je riječ o urbanim područjima, tipični vlasnik vrta provede 19 sati u godini koseći travu. U parkovima se travnjaci kose barem osam puta godišnje. Uredni su, ali beskorisni pčelama.
Kako bi stekao realnu sliku stanja, Jimmy organizira akciju brojenja pčela na području Peterborougha, grada na istoku Engleske. 150 volontera broji pčele u parkovima, vrtovima i na obližnjim poljima. Rezultati su otužni. Svaki je volonter izbrojio u prosjeku 3 pčele, ukupno 463.
Jimmy se obratio općini i mjesnoj školi. Gradske vlasti dopustile su mu da preobrazi jedan gradski park i okućnicu škole. Pozvao je građane da se uključe u akciju sadnje biljaka koje će privući pčele. Vlasnica jedne farme pristala je posaditi poljsko cvijeće uz rub oranice.
Na poznatom agronomskom institutu dr. Laura James pokazat će Jimmyju kako radi s bumbarima, nastojeći razumjeti djelovanje insekticida na različite vrste pčela. Pesticidi ih možda neće usmrtiti, ali ako pčele ne mogu naći hranu ili se vratiti u koloniju, posljedice su katastrofalne.
Postoje i metode uzgoja usjeva koje ne uključuju štetne kemikalije. Jimmy istražuje može li organski uzgoj spasiti pčele. Ali danas je zastupljen samo u 3% slučajeva, što znači da ne bi bilo ni brzo ni lako unijeti potrebne promjene. A vrijeme istječe.