četvrtak, 12.12.2024 20:15
Planet Zemlja (3): Slatka voda, dokumentarna serija (4/9)
Planet Earth Iii
Slatka voda je krv planeta Zemlje i poprište nevjerojatnih životinjskih drama.
U srcu kostarikanske prašume, iznad vrlo posebnog jezera odvija se malo poznat spektakl. Do deset tisuća kliznih gatalinki - najveće poznato okupljalište te vrste na svijetu - silazi sa stabla radi najvažnijeg događaja u godini - razmnožavanja. Trajat će samo jedan dan, a kako mužjaci brojčano nadmašuju ženke u odnosu devet prema jedan, konkurencija je žestoka.
Za to vrijeme, dok u Šri Lanki sušna sezona doseže vrhunac, posljednje preostalo pojilište kilometrima uokolo postaje magnet za drugu životinju - močvarnog krokodila. Divovi dugi i do pet metara vrebaju ispod površine i strpljivo čekaju da žedni jeleni aksis priđu pojilu na gutljaj vode. Hvatanje plijena nije lak zadatak jer zahtijeva od njih nešto posebno. Nigdje drugdje nije zabilježeno kako su ti lukavi krokodili naučili iskoristiti potrebu svojega plijena za svježom vodom vrebanjem iz zamke.
Jedan od najvećih problema života u slatkovodnom svijetu dinamična je priroda vode. Može se pojaviti, nestati ili se začas promijeniti. Opstanak u tim dinamičnim okruženjima ovisi o prilagodbi. U delti rijeke Okavango dolazak velike godišnje poplave velik je događaj za čopor od pet afričkih divljih pasa. Na suhom su među najuspješnijim lovcima na kontinentu, ali lovišta im se pretvaraju u močvaru pa moraju pronaći nov način da ovladaju tim vodenim svijetom.
Slatka voda presudna je za život, ali je ograničen resurs. Od sve vode na svijetu samo 2,5 posto je slatko, a većina je zarobljena kao led ili skrivena duboko ispod zemlje. Dostupno je manje od jedan posto slatke vode.
Ljudima slatka voda treba za piće, poljoprivredu, navodnjavanje, industriju i energiju. Kroz povijest osmislili smo izvanredne načine da nam uvijek bude dostupna za svaku potrebu, što pothranjuje opasan privid da je ima beskrajno mnogo. Ipak, danas dvije trećine velikih rijeka svijeta više ne dopire do mora, a u posljednjih 50 godina slatkovodne vrste doživjele su 83-postotni pad u svijetu - nagliji nego kod vrsta u bilo kojem drugom staništu.