Zadnja kuća Srbija
Zadnja kuća, Srbija
, 0., Srbija, 0 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Serijal „Zadnja kuća, Srbija" prva je istraživačka emisija na temu „bele kuge" i iseljavanja iz Srbije
Od jeseni 2013. u serijalu "Zadnja kuća, Srbija" priče o selima koje su stanovništvo izgubila odlaskom ljudi u inostranstvo.
Autor Milan Popović je sa svojom ekipom u tri serijala prešao više od 60.000 kilometara. Putovao je iz sela u selo, spavao, jeo i radio sa gazdama poslednjih kuća u pograničnoj Srbiji, onda i zapadnoj Srbiji, Šumadiji, Pomoravlju i Banatu, zatim i u selima kraj nekada velikih industrijskih centara. Nakon toga tema su bile srpske varoši koje su ugrožene- od Gadžinog Hana do Malog Crnića.
Serijal „Zadnja kuća, Srbija" prva je istraživačka emisija na temu „bele kuge" i iseljavanja iz Srbije, a na projektu su angažovani i stručnjaci više instituta i to i oblasti demografije, geografije i ekonomije.
Ekipa Milana Popovića pre tri godine serijal je počela selima koja umiru, a nalaze se na rubovima države. Bilo je i onih potpuno napuštenih. Od Kuršumlije, preko Sjenice i Novog Pazara, onda Dimitrovgrada i Knjaževca, Vlasine i Bujanovca, Medveđe i sela nadomak Zaječara i Bora. U sledećem serijalu opštine poput Kladova, Rekovca, Ljubovije, a na kraju i ceo pogranični Banat i njihovi snimci i situacija iznenadili su gledaoce, jer su „bela kuga" i privredni slom bukvalno opustošili sela.
Prošle godine prvih deset epizoda govorilo je o selima koja se nalaze u velikim opštinama- Kruševac, Kraljevo, Sremska Mitrovica itd. Ekipa je nastavila putovanja po malim varošima Srbije- Gadžinom Hanu, Merošini, Varvarinu. Ćićevcu, Batočini, Lapovu, Žabarima itd.