Bioetika
Bioetika u genetskim istraživanjima
, 2016., Srbija, 0 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Sa znanjem koje je čovečanstvo osvojilo poslednjih decenija počeli smo da razumemo kako su geni odgovorni za nastanak bolesti. Lečenje u skladu sa genetskim zapisom deo je medicinske prakse, a otvoren je put i za gensku terapiju.
Da li nam je potrebna i nova etika, kojom će se garantovati prava i dostojanstvo učesnika u medicinskim istraživanjima i genetskim testiranjima?
Koji se principi istraživačke etike nikada ne bi smeli dovesti u pitanje, kakvi su zakonski okviri potrebni za to i kako su biomedicinska istraživanja i genetskih testiranja regulisana kod nas, neke su od tema emisije Naučne redakcije "Bioetika u genetskim testiranjima".
Efikasnost novih lekova ispituje se u okviru kliničkih studija. U njima učestvuju dobrovoljci upoznati sa svrhom istraživanja, mogućim koristima i rizicima, koji su kroz proces informisanja razumeli da je svrha kliničkog istraživanja prvenstveno sticanje znanja o ispitivanoj supstanci ili tretmanu koji će možda, u budućnosti, postati standard u medicinskoj praksi.
Rad na zaštiti osoba koje učestvuju u kliničkim studijama, psihološkim, sociološkim istraživanjima, traje od završetka Drugog svetskog rata. U razvijenim zemljama odavno su na snazi mnogobrojni obavezujući zakoni i neobavezujući protokoli i vodiči dobre prakse kojima se (p)održava etičnost istraživanja u kojima učestvuju ljudi.
O istraživanjima u kojima učestvuju ljudi kod nas i u zemljama u našem okruženju, gde su zakoni na početku a njihova primena nedovoljno stroga i dosledna, i kako se na tom polju radilo u baltičkim zemljama, saznaćete u emisiji Naučne redakcije.