Malcom Iks
MALCOLM X
, 1992., SAD, 180 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Boston u vreme Drugog svetskog rata. Mladi Afroamerikanac Malkolm Litl (D. Vpšington) zajedno sa svojim prijateljem Šortijem (S. Li) luduje na plesnim zabavama pokušavajući da prevlada teško odrastanje obeleženo očevom nasilnom smrću. Mallolmovog su oca, baptističkog propovednika Erla (T. Holis), ubili pripadnici zloglasnog Ku Klaks Klana što je dečaku zauvek promenilo život baš kao i odvojenost od njegove majke Luiz (Lonet Meki)...
Pokušavajući da obezbedi kakvu-takvu egzistenciju, mladi se Malkolm odao drogi i kriminalu što će ga odvesti u zatvor. Tamo će doživeti preobraćenje inspirišući se tekstovima Ilajdže Muhameda (A. Friman Ml.), prvaka organizacije Nacija islama. Nakon izlaska iz zatvora Malkolm će u Čikagu upoznati svog idola, promeniti ime u Malkolm Iks i posvetiti se borbi protiv diskriminacije svojih sunarodnjaka verujući da je to moguće isključivo uz pomoć islama...
"Malkolm Iks" najambiciozniji je film u karijeri afroameričkog filmaša Spajka Lija. Proslavljen filmom "Učini pravu stvar" (1989) za čiji je scenarij nominovan za Oskara, Li se 1992. predstavio ekranizacijom života i karijere jednog od najkontroverznijih afroameričkih aktivista u 20. veku. To je Malcolm Iks (1925.-1965.), rođen kao Malkolm Litl, koji se tokom 1950-ih i 1960-ih nametnuo kao vodeći borac za prava afroameričkog stanovništva emancipacijom kroz islam. O njemu je 1972. snimljen dokumentarni film Malkolm Iks reditelja Arnolda Perla čiji je scenario poslužio Spajku Liju u radu na sopstvenom projektu. Pritom je Liju kao predložak poslužila i knjiga Autobiografija Malkolma Iksa Aleksa Hejlija, dok se reditelj odlučio za kombinaciju biografske i političke drame nastojeći što plastičnije da prikažeključne metamorfoze u životu svog centralnog lika.
Za glavnu ulogu je izabrao svog višegodišnjeg saradnika i dvostrukog oskarovca D. Vošingtona (Rat za slavu, Dan obuke) koji je upravo u ovom filmu ostvario jednu od svojih najboljih uloga u karijeri. Lijev film pleni minucioznom karakterizacijom i slojevitim odnosima među likovima nastojeći upravo kroz njih objasniti ključne motive u životnom putu i pozivu naslovnog lika. Uz odličnog D. Vošingtona u filmu glume i A. Baset (Tina - Šta ljubav ima sa tim?, Roza Parks) zatim A. Hol (Ali, Apokalipsa danas), A. Frimen Ml. (serije One Life to Live i Roots: The Next Generation), D. Lindo (Kućna pravila, Ucena), a u filmu nastupa i S. Li. Film je sniman na lokacijama u SAD-u, Južnoafričkoj Republici, Egiptu i Saudijskoj Arabiji, odnosno u Meki što je i kuriozitet projekta.
Efektna fotografija koja spaja crno-bele kadrove i kadrove u boji delo je Ernesta Dikersona (Blind Faith, Juice), dok je za kostimografiju nominovana za Oskara Rut Karter (Amistad, Shaft). Za Oscara je nominovan i D. Vošington za najbolju glavnu mušku ulogu, a film je 1992. uvršten u službenu konkurenciju Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu na kojem je Denzel Vošington proglašen najboljim glumcem.