Zaljubljeni Šekspir
SHAKESPEARE IN LOVE
, 1998., SAD, Velika Britanija, 118 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
London, 1593. U doba kraljice Elizabete (J. Dench), engleska je prestolnica poprište rivalstva dvaju gradskih pozorišta. The Curtain Theatre okuplja poznate glumce na čelu sa pozorišnom zvezdom Ričardom Burbejgom (M. Clunes), dok vlasnika The Rose Theatrea, lukavog Filipa Henslova (G. Rush) muče financijske brige i uterivači sve većih dugova, kao što je Hju Feniman (T. Wilkinson). Henslov zbog toga požuruje svoga dramatičara, mladoga Bila Šekspira (J. Fiennes), da što prije završi novi komad "Romeo i Etel, gusarova kći".
Senzibilni Bil pati od kreativne blokade, pa nije daleko odmakao u pisanju. Stvari se iznenada promene kad se daroviti pisac zagleda u lepu plemkinju Violu De Leseps (G. Paltrow), i samu zaljubljenicu u glumu. Nju čeka dogovoreno venčanje sa lordom Veseksom (C. Firth), pa će Bili morati rešavati i umetničke i romantične probleme...
Za film za koji je režiser samo nekoliko nedelja prije premijere morao snimiti novi završetak,zato što su probne projekcije pokazale suprotne reakcije gledalaca, doček je bio doista izniman. Sa sedam Oskara, uključujući i nagradu za najbolji film, te zaradom od 290 miliona dolara u kinima, film je postao planetarni hit, koji je još jednom skrenuo pažnju na život i umetnost genijalnoga britanskog književnika iz 16. i 17. veka. Producirao ga je studio Miramax, dok ga je na lokacijama u Velikoj Britaniji režirao domaći režiser Džon Maden (Mandolina kapetana Korelija), dotad poznat po nagrađivanom TV filmu "Truth or Dare".
Scenarij je delo dvojca M. Norman i T. Stopard od kojih je ovaj drugi nominiran za Oskara za žanrovski posve drukčiji "Brazil". Norman i Stopard osmislili su duhovitu priču o zamkama umetničkog stvaralaštva sa Šekspirom u središtu, pri čemu su isprepleli niz poznatih činjenica o piščevom životu i radu sa fiktivnom romansom između njega i mlade bogatašice koja mu je poslužila kao nadahnuće za "Romea i Juliju". Upravo zato uspeh filma ne čudi, jer je reč o proračunatom, ali vrlo zabavnom i domišljato napisanom delu u kojem su uravnoteženi istorija, književnost, romantika i humor.
Raskošna produkcija besprekorno dočarava slavno elizabetansko doba sa kraja 16. veka, dok je popularnosti filma pridonela i poznata glumačka ekipa na čelu sa Britancem Dž. Fienesom (Stealing Beauty, Elizabeth) u ulozi mladog Bila Šekspira. Fienes, mlađi brat glumca Ralpha Fienesa, upravo je sjajan i zbog toga je prava nepravda što jedna od trinaest nominacija za Oskara nije bila i za glavnu mušku ulogu. Fienes izvrsno dočarava senzibilnog dramatičara spretno se poigravajući njegovim karakterom i raspoloženjima. Oskar je dospeo u ruke Fienesove partnerice G. Paltrov (Emma, Bounce) u ulozi Šekspirove muze ladi Viole te Dž. Denč (Iris, Mrs. Brown) u epizodnoj ulozi kraljice Elizabete. Zanimljivo je da je Dž. Denč svoju nagradu dobila za samo šest minuta glume, ali potpuno zasluženo. Film je prikazan i u službenoj konkurenciji Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu, a Oskare je dobio još i za scenarij, kostimografiju, scenografiju i muziku. Nagrada za režiju izmakla je Džonu Madenu,zato što je 1999. slavio Steven Spilberg sa "Spašavanjem vojnika Ryana".