Hotel Ruanda
HOTEL RWANDA
, 2004., , 121 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Nominovana za Oskara u kategorijama najbolje glavne muške (Don Čidl), sporedne ženske uloge (Sofi Okonedo) i najboljeg izvornog scenarija, angažovana (anti)ratna drama koscenariste i režisera Terija Džordža (Some Mother´s Son, A Brajt Shining Lie, Reservation Road, TV serija Glavni grad), scenariste intrigantnih drama U ime oca i Bokser Džima Šeridana, jeste adaptacija biografske priče Pola Rusesabagina, nekadašnjeg upravitelja hotela „Mile Kolins“ u Kigaliju, glavnom gradu Ruande...
Ruanda početkom leta 1994. godine je zemlja u kojoj sukob među plemenima Hutu i Tutsi svakoga trenutka može da preraste u otvoreni rat. Dok se pripadnici plemena Hutu približavaju glavnom gradu Kigaliju, najavljujući skoro istrebljenje "bubašvaba" Tutsija, emotivni Pol Rusesabagina (D. Čidl), upravitelj luksuznog gradskog hotela „Mile Kolins“, nastoji da održi privid mirnog života. On je član plemena Hutu oženjen privlačnom Tatjanom (S. Okonedo) iz plemena Tutsi, otac troje dece i apolitičan čovek koji veruje da podmićivanjem pravih ljudi poput arogantnog generala Augustina Bizimungua (F. Mokoena) i nepouzdanog poslovnog ortaka Džordža Rutagande (H. Kae-Kazim) može da zaštiti porodicu.
Sigurnost mu donekle uliva i prisutnost UN-ovih mirovnih snaga predvođenih odlučnim pukovnikom Olivrom (N. Nolte), koji tvrdi da će njegovi vojnici svakako ispuniti zadatak razdvajanja zaraćenih plemena. Ali nakon što je počeo krvavi rat, te nakon što u Kigali stiglo mnoštvo novinara među kojima je i fotoreporter Džek Dagliuš (H. Finiks), Pol je shvatio težinu situacije i veličinu svoje zablude, ali i odlučio da pod svaku cenu spasi što više Tutsija. A ta bi cena mogla da bude izuzetno visoka, jer će neki saradnici Polu iznenada okrenuti leđa, a on i Tatjana će biti prisiljeni da na kocku stave i vlastite živote....
Nakon što je godinama želeo da snimi film temom smešten u savremenu Afriku, režiser Teri Džordž, nominovan za Oskara i za scenario U ime oca, naposletku je saznao priču o Polu Rusesabagini, čoveku koji je sredinom 1990-ih godina, u jeku krvavog rata u Ruandi, nesebičnim zalaganjem u izuzetno teškim uslovima uspeo da spasi 1286 ljudi, mahom pripadnika plemena Tutsi. Impresioniran potresnom pričom i stravičnom činjenicom da su Hutui u samo stotinu dana masakrirali čak osamsto hiljada Tutsija, a da je svet to jedva zapazio i uglavnom popratio licemernim komentarima o nerazumljivom plemenskom sukobu, Teri Džordž je osetio da je reč o temi koju svakako mora da obradi.
Reč je o impresivnom i nenametljivo režiranom ostvarenju linearno strukturirane priče, koje nudi sugestivan nepatetičan prikaz uznemirujućih i ponekad vrlo okrutnih ratnih dešavanja, ali i sliku ljudskog i moralnog preobražaja jednog naizgled bezličnog i kolonijalnog podanika koji u izuzetno teškim uslovima dokazuje svoju hrabrost i humanost. U pozadini ličnih drama Pola Rusesabagine i članova njegove porodice, suočenih sa samovoljom i bezdušnošću ratnih zločinaca i profitera, efikasno su prikazani egoizam i bezosećajnost svetske javnosti.