sreda, 10.06.2026 20:04
Druga strana
Od početka napada na Iran Turska središnja banka prodala je sve zlato iz sefa u Londonu i potrošila dodatnih 80 tona na devizna poravnanja. Azerbajdžan je prodao 22 tone. Rusija kontinuirano prodaje i smanjila je svoje zlatne rezerve na najnižu razinu u zadnjih 40 godina! Kad tomu pridodamo svađu poljskog premijera, ministra financija, guvernera i predsjednika treba li prodati 550 tona poljskih zlatnih rezervi ili se zadužiti za obranu, stvar postaje ozbiljna... a ulagači se počinju znojiti.
A onda čujete da Francuska Sjedinjenim Državama više ne vjeruje, i da je u spektakularnim financijskim transakcijama uspjela prebaciti 129 tona zlata iz trezora New Yorka natrag u Pariz.
Slijedi li "gold reset"? Sprema li se nešto veliko? Jer zadnji put kad su globalne rezerve zlata u središnjim bankama bile veće od rezervi u američkim obveznicama bilo je to 1996., dakle prije 30 godina.
Gost emisije: Saša Ivanović, ek. analitičar i stručnjak za plemenite metale.
Urednik i voditelj: Željko Kardum