Četiri prijatelja
BREAKING AWAY
, 1979., SAD, 101 min.
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Hm... Čini se da ti je pre ocenjivanja potrebna... - prijava :).
Zato smo ljubazno otvorili boks u gornjem desnom delu stranice. Da se ne mučiš.
Ugledni britanski sineast Peter Jets (Bulit, Dubina, Garderobijer) veći je deo karijere proveo u Americi, gde je producirao i režirao i jedan od svojih najvećih uspeha, "Breaking Away". Jets je film snimio prema debitantskom scenariju Stevea Tešića, koji je i sam, kao student, 1962., učestvovao na uglednoj sveučilišnoj biciklističkoj utrci u Bloomingtonu.
Četvorica mladića iz sveučilišnog gradića Bloomingtona u Indijani - Dejv, Majk, Siril i Mošer - provode besposleno leto godinu dana nakon završetka srednje škole. Dejv je zaluđen italijanskom kulturom te trenira biciklizam inspirisan slavnim italijanskim biciklistima, uporno sipajući italijanske fraze, to posebno nervira njegovog oca koji želi da mu se sin već jednanput zaposli.
No mladići traže posao moleći se da ga ne pronađu, a dane uglavnom provode na obližnjem jezeru. Kad se na jezeru pojave bogati studenti, dolazi do rivalstva, koje srcu najviše uzima temperamentni Majk. Dejvi se zaljubi u jednu od studentica, Katarinu, što izazove ljubomoru njezinog dečka Roda. Dođe do tučnjave u sveučilišnoj btrpezariji, nakon koje dekan odluči, u svrhu pomirenja i zdravog ntakmičarskog duha, da na predstojećoj velikoj biciklističkoj utrci u organizaciji sveučilišta nastupi i lokalni tim. Pred Dejvom, Majkom, Srilom i Mošerom velik je izazov.
"Breaking Away" postigao je velik uspeh - prvo je osvojio Zlatni globus za najbolji film u kategoriji mjuzikla ili komedije (uz još tri nominacije - za najbolju režiju, scenarij i novu glumačku zvezdu - Denis Kristofer), a onda i pet nominacija za Oskara - za najbolji film, režiju, scenarij, muziku i sporednu glumicu (Barbara Barie u ulozi Dejvove majke), od kojih se pozlaćenim kipićem ovenčao Steve Tešić za najbolji scenarij.
Osim Oskara i Zlatnog globusa, "Breaking Away" dobitnik je brojnih drugih nagrada i priznanja (npr. Nagrada Britanske filmske akademije Denisu Kristoferu kao debitantu), ali važniji od toga njegov je izniman status među filmofilima, gde je uz bok filmovima "Američki grafiti" i "Ostani kraj mene". U izboru Američkog filmskog instituta "100 filmova svih vremena koji najviše nadahnjuju" (lista objavljena 2006.) i "10 najvećih sportskih filmova" (lista objavljena 2008.) zauzeo je visoko osmo mesto, a 2003. magazine Sport Illustrated svrstao ga je također na osmo mesto liste najboljih 50 sportskih filmova svih vremena. Godine 1980. snimljena je kratkotrajna istoimena TV serija, a 1992. u Indiji remejk filma pod naslovom "Jo Jeeta Wohi Sikandar".